do kasy suma: 0,00 zł

🔥 2% taniej na wszystkie produkty! Wykorzystaj kod: DZIENZIEMI 🔥

Motocykle i motorowery elektryczne - ekologiczna alternatywa

Motocykle elektryczne to nic innego jak jednoślady o wyglądzie klasycznych motocykli i motorowerów z jedną różnicą, zamiast silnika spalinowego jest w nich zamontowany silnik elektryczny oraz zestaw akumulatorów. Choć motocykle elektryczne nie są tak samo popularne jak tego typu samochody, to ich wybór ciągle rośnie. W ofercie naszego sklepu znajdziecie jednoślady elektryczne takich firma jak: Horwin, Romet, Iamelectric (IML) i E-mio. Elektromobilność jest obecnie w modzie, jednak chodzi tu przede wszystkim o dbałość o naszą planetę. Pojazdy elektryczne mają ponadto wielu zwolenników ze względu na innowacje, które prezentują te motocykle. 

Jak wygląda motocykl elektryczny?

Motocykle elektryczne mogą być bardzo różnej budowy: od motorynek, cruiserów, aż po crossy; niektóre z nich odwzorowują wiernie sylwetki i podzespoły swoich spalinowych odpowiedników - mowa tu o rurach wydechowych, dźwięku z rur wydechowych czy dźwigni zmiany biegów. Niektóre natomiast mogą wyglądać bardzo futurystycznie bez nawiązania w jakimkolwiek stopniu do spalinowych podzespołów. Warto jednak podkreślić, że wszystkie motocykle elektryczne posiadają automatyczną skrzynię biegów, a zastosowana w niektórych modelach dźwignia zmiany biegów to tak naprawdę zmiana trybu prędkości nie działająca jak klasyczna manualna skrzynia biegów a mająca jedynie uczyć prawidłowych nawyków zmiany biegów, w razie gdyby użytkownik chciał się przesiąść w przeszłości na spalinowy jednoślad.

Poznaj specyfikę jednośladów elektrycznych

Motorowery elektryczne to pojazdy elektryczne rejestrowane jako motorowery czy pojazdy osiągające maksymalną prędkość 45 km/h. Motorowery elektryczne mają zazwyczaj zasięg osiągający około 60 km. Z kolei motocykle elektryczne to pojazdy rejestrowane jako 125 cc i osiągające różne prędkości, ale zawsze powyżej 75 km/h. Motocykle elektryczne mają zasięg zazwyczaj powyżej 100 km, a bardzo często osiągające nawet 150 km, co pozwoli na dłuższą i całkiem przyjemną wycieczkę, choć większość z nich jest przeznaczona do jazdy po mieście. W obecnych motocyklach elektrycznych wykorzystuje się nowoczesne baterie litowo-jonowe. Zabezpieczenia ogniw akumulatorów (są opancerzone) to pomysł zaczerpnięty z samochodów elektrycznych. Gdyby doszło do upadku, zabezpieczenia chronią przed wszelkimi drganiami i uderzeniami, przez co integralność baterii nie jest w tym wypadku zagrożona. Jazdę ułatwia zwykle duży, cyfrowy wyświetlacz, który sprawnie przekazuje najważniejsze informacje dla kierowcy. 

Kto może korzystać z motocykli elektrycznych?

Prawo w przypadku pojazdów elektrycznych działa tak samo jak w przypadku spalinowych. Aby móc jeździć motorowerem elektrycznym trzeba mieć ukończone 18 lat przed 2013 rokiem, lub prawo jazdy AM. Z kolei żeby móc poruszać się motocyklem elektrycznym trzeba mieć prawo jazdy kategorii B minimum 3 lata lub prawo jazdy kategorii A. Ważną kwestią jest także homologacja, czyli zezwolenia administracyjno-prawne, pozwalające na uczestnictwo w ruchu drogowym. Tego typu motocykl musi być odpowiednio przygotowany do jazdy - posiadać między innymi kierunkowskazy, światła LED, klakson, światła drogowe i długie.

Motory elektryczne bez spalin - czy to możliwe?   

W Polsce w ostatnim czasie pojawiło się światełko w tunelu odnośnie elektromobilności. Chodzi tu oczywiście o amerykańską firmę Zero Motorcycles, która produkuje innowacyjne i duże motocykle elektryczne nieemitujące spalin. Spora ilość modeli do wyboru oraz różne pojemności baterii przyciągnęły uwagę wielu pasjonatów motocykli elektrycznych. Jak można się domyślić, ma to swoją cenę, jednak warto przyjrzeć się dość interesującym motoryzacyjnym świeżynkom. Choć modele kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, cieszą się popularnością, bo warto w te maszyny zainwestować i po prostu je mieć. 

Można śmiało powiedzieć, że motocykle elektryczne to przyszłość. Posiadają tak wiele zalet, że trudno by było się im oprzeć. Bezusterkowe napędy nie wymagają tak częstego serwisowania jak pojazdy spalinowe, a to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Świetnie spisują się zarówno w mieście, jak i poza nim, na dłuższych wyjazdach. Do tego futuralistyczny wygląd oraz wiele gadżetów i innowacji - to z pewnością cechy przyciągające uwagę zarówno tych młodszych, jak i starszych uczestników ruchu. We Wrocławiu przy ulicy Grabiszyńskiej 30 służymy pomocą w wyborze motoroweru elektrycznego. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl